Reintrodukcija siva vuka na Isle Royale: Pozitivna priča o spašavanju ekosustava
Četiri siva vuka (Canis lupus) s airdropom su stigla u Michigan s važnom misijom. Ovaj četverac, koji dolazi iz Kanade, helikopterom je isporučen u nacionalni park Isle Royale kako bi procijenili populaciju losova, koja je eksponencijalno porasla zbog izostanka ovog kanidnog predatora. No, njihova uloga nije samo to; stručnjaci za divlje životinje iz Ministarstva prirodnih resursa i šumarstva Ontarija (OMNRF) nadaju se da će njihovo ponovno uvođenje revitalizirati populaciju vukova na otoku – što je tehnika očuvanja poznata kao rewilding.
Povratak vukova i ekosustav
Ova četvorka, koja se sastoji od jedne ženke i tri mužjaka, pridružit će se paru vukova koji su uvedeni u rujnu, a OMNRF planira još dodatnih 14 do 24 vuka u naredne tri do četiri godine. Nacionalni park Isle Royale prije je bio povezan s kopnom putem ledenog mosta više od 50 dana u godini, omogućujući vukovima da slobodno dolaze i odlaze. Danas, zahvaljujući klimatskim promjenama, taj ledeni most postao je manje pouzdan, ostavljajući pojedince na otoku izolirane. Kao rezultat toga, populacija vukova u parku drastično je opala, s 50 jedinki u 1980. godini na samo dvije u 2016. Značajno je porasla i populacija losova, što može dovesti do nestašice resursa.
Izazovi i stresovi ponovne introdukcije
- Vukovi se ne biraju pri hvatanju; mogu biti stari, mladi ili ozlijeđeni.
- Stres za životinje prilikom prilagodbe na novu okolinu.
- Težina pronalaska hrane u nepoznatom teritoriju.
John Vucetich, ekolog sa Sveučilišta Michigan Tech i voditelj projekta “Wolves and Moose of Isle Royale”, istaknuo je da nije jednostavno odabrati vuka za reintrodukciju. Objašnjava kako vukovi žive u obiteljskim grupama, pa je njihov dolazak u stranu sredinu napet i stresan. Također, pronalaženje hrane u novoj okolini predstavlja dodatni izazov.
Pravni izazovi i navali na zaštitu vukova
Dok se vukovi ponovno uvode u Isle Royale, savezna vlada ponovno preispituje njihovu zaštitu pod Zakonom o ugroženim vrstama. Prema izvještajima, US Fish and Wildlife Service (FWS) planira predložiti ukidanje zaštite vukova, koji su ponovno dodani na popis tijekom 2014. Neki smatraju da je to uspjeh očuvanja, dok drugi, poput Centra za biološku raznolikost, upozoravaju da bi to značilo “smrtnu kaznu za sive vukove diljem zemlje”.
Zaključak: Nada za budućnost Isle Royale
Unatoč izazovima, izgleda da projekat reintrodukcije vukova ide u dobrom smjeru. Mark Romanski, voditelj projekta, izjavio je kako je fasciniran otpornošću ovih vukova koji su se odmah nakon dolaska snašli i uočili staze svojih članova čopora. “Ovi veliki mužjaci, koji teže oko 40 kilograma, gotovo sigurno znaju što učiniti kada naiđu na losa,” dodao je.
Ovaj projekt ne samo da ima potencijal za izmjenu ekosustava Isle Royale, već nam također pruža lekciju o važnosti zaštite divljih životinja i njihovih staništa. U budućnosti bismo mogli vidjeti obnovljenu ravnotežu između predator i plijena na ovom posebnom otoku u Michiganu.