Misterij Nepostojanja Metrčkog Sustava u SAD-u: Unatoč Piratima
Jedan od najstarijih mema na internetu, koji se konstantno ponavlja, jest kritika Amerikanaca zbog odbijanja usvajanja metrickog sustava koji koriste gotovo sve druge zemlje svijeta. Umjesto toga, američki sustav mjerenja uključuje neobične primjere poput mjerenja asteroida pomoću žirafa, istegnutih mačaka za namještaj te klasičnih američkih orlova kako bi se odražavala pravila fizičke distance. Izgleda kao da će SAD koristiti bilo što osim metrickog sustava. No, kako smo zapravo došli do ove situacije?
Zašto Amerikanci Nisu Usvojili Metrčki Sustav?
Kada su Sjedinjene Američke Države postale neovisne, suočile su se s problemom različitih sustava mjerenja. Trgovina je postala izazovna kada nitko nije imao jasnoću o težini ili dužini proizvoda. Stoga je vlada pokrenula potragu za jedinstvenim sustavom. Europe je bila na čelu s raznim metodama, ali su Francuzi imali opciju koja se činila kao savršeno rješenje: metricki sustav.
Jedan od ključnih elemenata unifikacije svijeta na jedan mjerni sustav bio je razvoj savršenog kilograma. U kasnim 1700-im, napravili su se mali cilindri (poznati kao “gravi”), koji su predstavljali masu od jednog kubnog decimetra vode na 4°C. No, ako su SAD željele sudjelovati, bilo bi potrebno doći do “grava”.
Thomas Jefferson i Kilogram
Tadašnji ministar vanjskih poslova, Thomas Jefferson, poslao je pismo Francuskoj tražeći informacijama o uvođenju novog sustava. Francuska je odgovorila slanjem francuskog znanstvenika Josepha Dombeya i jednog bakrenog kilograma na put prema Sjedinjenim Američkim Državama. Nažalost, Dombey i njegova posada nikada nisu stigli do obala Amerike.
Piratstvo na Atlantiku
Nakon što ih je pogodila snažna oluja, Dombey i posada su se našli daleko od kursa u Karipskom moru, što nije bilo poželjno mjesto za moreplovce 18. stoljeća. Njihov brod su zarobili privatni brodovi, vrsta pirata koju je podupirala britanska vlada u napadima na trgovačke puteve. Cijela posada bila je zatvorena na Montserratu, čekajući otkupninu koja nikada nije stigla, a Dombey i njegove kolege su umrli u zatočeništvu.
Ironično, pirati nisu imali interesa za težinu kilograma i teško da su uopće znali što je “grav”. Sadržaj broda bio je aukcijski prodan, a kilogram koji bi mogao redefinirati američko mjerenje kupio je Andrew Ellicott. Ova težina kasnije je prenesena kroz njegovu obitelj sve do 1952. godine, kada je predana Institutu za standarde i tehnologiju, poznatom kao NIST.
Razvoj Običajnih Mjesta u SAD-u
Nakon ovog događaja, SAD su razvile vlastite jedinice mjerenja koje se nazivaju običajne jedinice. Ove jedinice korištene su sve do 1959. godine kada su SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo pokušali uskladiti svoje definicije mjernih jedinica, stvarajući mjere koje se i danas najčešće koriste u kombinaciji s drugim sustavima.
Iako bi moglo biti privlačno misliti da su pirati glavni razlog zašto SAD nije usvojila metricki sustav, postoje brojni drugi uzroci. Kroz stoljeća poduzimani su napori za pridruživanje ostatku svijeta, no troškovi, vrijeme i javno mišljenje spriječili su tu promjenu. Ipak, uvjereni smo da je početni razlog, onaj koji je spriječio metricki sustav da dođe na obale SAD-a, doista bio piratstvo.
Zaključak: Pirati kao Prvotna Prepreka
U konačnici, neprijateljstvo prema metrickom sustavu u Sjedinjenim Američkim Državama može se pratiti natrag do buranih povijesnih događaja i nesretnih sudbina. Povijest pirata igra ključnu ulogu u oblikovanju onoga što danas poznajemo, a zanimljivo je kako se jedna ovakva anegdota uklapa u širi kontekst američkog identiteta i povijesti mjerenja. Metrica ostaje nezadovoljena sudbina SAD-a, a priča o piratima daje joj dodatnu dozu intrigantnosti.