Otkriće Najstarijeg Ekvatordnog Dinosaurusa
U najnovijem istraživanju opisano je otkriće najstarijeg ekvatordnog dinosaurusa u svijetu, kao i najstarijeg dinosaurusa u Sjedinjenim Američkim Državama. Ovaj dinosaur, koji je imao veličinu kokoši, datira iz doba prije 230 milijuna godina i ima značajne implikacije za naše razumijevanje migracije dinosaura širom svijeta, pomičući vrijeme njihovog dolaska na sjevernu hemisferu za milijune godina unatrag.
Kratka Povijest Ahvaytuma
Dinosaur, nazvan **Ahvaytum bahndooiveche**, prvi put je otkriven 2013. godine u području koje danas poznajemo kao Wyoming. Nekada je ovo područje bilo blizu ekvatora na superkontinentu Laurasija, koji se od tada raspao na Sjevernu Ameriku, Europu i Aziju, a ubrzan raspad događao se između 66 i 30 milijuna godina.
Fosili ovog dinosaura pronađeni su u formaciji **Popo Agie**. Dave Lovelace, istraživački znanstvenik na Sveučilištu Wisconsin Geology Museum, sa svojim timom proveo je godine utvrđujući da se radi o novoj vrsti i određujući njezinu starost. Rad s tek dijelovima dinosaurusa, uglavnom nogama, nije bio lak, no uspjeli su ustanoviti da je Ahvaytum vrlo rano povezan s sauropodima – grupom koja je kasnije dala život golemim biljojedima poput Patagotitana.
Kako je Ahvaytum Izgledao?
Ahvaytum, za razliku od tih divova, izgledao je znatno drugačije. Njegovo ime dolazi iz jezika Shoshone i znači “davno” što ukazuje na starost ovog stvorenja. Procjenjuje se da je živio prije 230 milijuna godina, a ovo saznanje dolazi zahvaljujući radioizotopskoj dataciji stijena u kojima su pronađeni fosili Ahvaytuma. To ga stavlja uz bok najstarijim poznatim dinosaurema sa Gondvane, a također postavlja pitanja o tome kako i kada su se dinosauri prvi put proširili po planeti.
Zbog svoje starosti, Ahvaytum predstavlja najstarijeg dinosaura pronađenog u Sjevernoj Americi. “Imao je veličinu kokoši, ali s vrlo dugim repom,” rekao je Lovelace. “Smatramo dinosauruse golemim behemotima, no nisu uvijek izgledali tako.” Ova otkrića i starost pružaju važne dokaze da su dinosauri bili prisutni na sjevernoj hemisferi mnogo ranije nego što se nekada mislilo.
Značaj Suradnje s Indigennim Zajednicama
Otkriće Ahvaytuma također je doprinijelo povezivanju znanstvene zajednice s Indigenom zajednicom, postavši prva dinosaurusa vrsta koja je dobila ime na jeziku Istočnih Shoshone plemena, u suradnji s učenicima i plemenskim starješinama iz škole Fort Washakie. “Odnosi koje je razvio Dr. Lovelace sa svojim timom, našim školskim okrugom i zajednicom su jedan od najvažnijih ishoda otkrića i imenovanja Ahvaytuma bahndooiveche,” izjavila je Amanda LeClair-Diaz, suradnica na radu i članica Istočnih Shoshone i Sjevernih Arapaho plemena.
“Proces istraživanja u zajednicama, posebno u Indigenim zajednicama, obično je bio jednostran, s istraživačima koji potpuno koriste koristi od studija. Rad koji smo uradili s Dr. Lovelaceom prekida ovaj ciklus i stvara priliku za recipročnost u istraživačkom procesu,” dodala je.
Zaključak
Studija o Ahvaytumu bahndooiveche, objavljena u **Zoological Journal of the Linnean Society**, predstavlja značajno otkriće koje ne samo da mijenja naše shvaćanje povijesti dinosaura, već također naglašava važnost suradnje između znanstvenika i lokalnih zajednica. Ova otkrića oblikuju buduća istraživanja i čine nas svjesnima dubokih povezanosti između različitih kulturalnih i znanstvenih perspektiva.