Apple se dogovorio da plati 95 milijuna dolara za rješavanje tužbe
Tvrtka Apple pristala je platiti 95 milijuna dolara kako bi se dogovorila o kolektivnoj tužbi nakon što su vlasnici njihovih uređaja tvrdili da je Siri otkrio privatne razgovore oglašivačima. Prema informacijama Reutersa, slučaj u saveznom sudu u Oaklandu, Kalifornija, poznat kao Lopez i dr. protiv Apple Inc, usredotočuje se na neintentionalno aktiviranje Siri tijekom telefonskih poziva, što je rezultiralo time da je Apple dijelio dijelove razgovora s oglašivačima.
Kako je Siri otkrio privatne podatke?
Iako se glasovni asistenti obično aktiviraju samo uz pomoć “wakeup” riječi ili fraze (poput “Alexa” ili “Hej, Siri”), tužitelji u ovoj tužbi tvrdili su da su primali oglase za brandirane proizvode za koje su vjerovali da su dio povjerljivih razgovora. Period kolektivne tužbe počinje od 17. rujna 2014., kada je uvedena fraza „Hej, Siri“, pa sve do 31. prosinca 2024. godine.
Kompenzacija za korisnike
Tijekom ovog presedana, desetci milijuna ljudi mogli bi primiti do 20 dolara po uređaju opremljenom Siri, uključujući iPhone uređaje i Apple Watch satove. Apple je bio suzdržan kada su ga kontaktirali radi komentara o nagodbi, ali je izričito opovrgnuo bilo kakvu krivicu pred sudom.
Poslovna analiza i posljedice
Reuters ističe da 95 milijuna dolara predstavlja samo devet sati profita za Apple, što čini ovaj slučaj još jednim primjerom velike tehnološke tvrtke koja takve akcije doživljava kao poslovni trošak. U međuvremenu, još uvijek se vodi slučaj protiv Googlea u vezi s njihovim vlastitim glasovnim asistentom u saveznom sudu u San Joseu, Kalifornija, i teško je zamisliti da ishod neće biti sličan ovome.
Zaključak
Tužbe poput ove pokreću važne rasprave o privatnosti i korištenju glasovnih asistenta. Ova situacija ne samo da utječe na Apple i njegove korisnike, već i na cijelu industriju tehnologije. Kako se razvoj tehnologije nastavlja, važno je ostati svjestan politike privatnosti i osigurati da vaši podaci budu zaštićeni.