Dinamički Otok: Evolucija i budućnost na iPhone 17
Dinamički otok, taj oblik “tablete” koji krasi vrh vašeg iPhonea 16 (uz modele iPhone 15 i iPhone 14 Pro), čini se mali u globalnom okviru tehnološkog napretka. Mjera koja sam napravio pokazuje da obično zauzima prostor između 22 mm i 32 mm širine i 6 mm dubine – osim ako ga ne dodirnete, kada se može proširiti na 7 cm širine i gotovo 3 cm dubine.
Korist i neugodnost
Iako ovaj prostor može biti ponekad koristan, često se osjećam kao da žrtvujem dragocjeni ekran. Iako sam obožavatelj Dinamičkog otoka i o njemu sam pisao s ljubavlju 2022. godine (nazvao sam ga “domišljatim i impresivnim”), moji su apetiti za ostatak sadržaja na ekranu mog iPhone 16 Pro Max jači. Ove misli su se ponovo javile nakon novih glasina o mogućim planovima Applea za iPhone 17.
Glasine o smanjenju veličine
- Postoje spekulacije da bi Apple mogao smanjiti veličinu Dinamičkog otoka smanjujući komponente unutar njega.
- Jedan od razloga zbog kojih volim Dinamički otok je to što nije samo “mrtvi” prostor, već pametna kombinacija aktivnog i neaktivnog prostora.
U Dinamičkom otoku nalaze se senzori, infracrveni projektor (poznat i kao ToF senzor) i 12MP kamera. Prije Dinamičkog otoka, tu je bila TrueDepth “notch” koja je predstavljena s iPhoneom X kao dio novog Face ID sustava. Ipak, Face ID obožavam, jer je daleko učinkovitiji od otključavanja telefona, aplikacija i usluga prstom.
Želja za nečim boljim
Apple je s Dinamičkim otokom pomaknuo notch prema dolje, unutar ekrana, čime je stvorena pametna vizualizacija koja obavještava korisnika o aktivnostima sustava. Nasuprot tome, ja priželjkujem gotovo neokaljan ekran iPhone 17, poput onog prije iPhonea X. Iako je ranija tehnologija bila manja i niže rezolucije, nije imala “notch” ni izrez.
Inovacije koje želimo
- Samsung Galaxy S24, na primjer, ima samo sitno bušenje za prednju kameru.
- Na fleksibilnom ekranu Galaxy Z Fold 6, Samsung pokriva izrez s pikselima koji nestaju kad je vrijeme za selfie.
To je ono što želim za iPhone 17. Bez kompromisa, želim da Apple pronađe način da trajno sakrije Face ID i senzor blizine iza ekrana. Možda bi dio od 12MP (ili možda 48MP) prednje kamere mogao biti maskiran “živim” pikselima koji se prebacuju u prozirne kad je vrijeme za selfie.
Hoće li Dinamički otok zaista nestati?
Možda mislite da bi ovo značilo kraj Dinamičkog otoka. Moguće je, ali koncept prikazivanja statusa aplikacija i drugih aktivnostima mogao bi preći na Siri. Zamislite da se, kada se telefon zapljusne, prikaze animacija slična Dinamičkom otoku, koja kratko osvijetli gornju stranu ekrana.
Zaključak
Iako možda Apple ukine fizički Dinamički otok i sve te male statusne obavijesti, hoćemo li zaista toliko žaliti? Koliko često pogledavamo svoje telefone samo da bismo znali što se događa? Ako je ažuriranje statusa ili aktivnosti toliko važno, onda bi to trebala biti obavijest. S obzirom na to da iPhone 17 može biti velika promjena dizajna, postoji stvarna mogućnost da će se dogoditi velika transformacija. Tada će možda i Dinamički otok postati prošlost, dok se novi, tanji modeli s poboljšanim kamerama približavaju našem idealnom smartphoneu.