Zašto Vaša Omiljena Pakiranja Čipsa Sadrže Toliko Zraka?
Otvoriti vrećicu čipsa i otkriti da je njezin sadržaj 90 posto zrak može biti razočaravajuće iskustvo. Međutim, postoje dobri razlozi zašto vaši omiljeni snackovi ponekad izgledaju kao napuhana jastučić (ili barem tako želi da mislite veliki proizvođač krumpira). Često se kaže da vrećice čipsa sadrže puno zraka kako bi ih zaštitile od prijevremenog lomljenja tijekom transporta, djelujući kao sigurnosni jastuk.
Zaštitna Uloga Plina u Pakiranjima
Uz to, prisutnost plina u vreći pomaže da se prilagodi promjenama atmosferskog pritiska, što je bitno kada se hrana prevozi zrakoplovom (ili, pretpostavljamo, svemirskim raketama). Međutim, vreće nisu ispunjene uobičajenim zrakom iz tvornice, već dušikom. Ako se čips ostave izloženi zraku i kisiku, brzo postaju mekani i neukusni, kao što biste primijetili ako ostavite otvorenu vrećicu preko noći.
Kako Dušik Održava Svježinu
Dušik pomaže spriječiti oksidaciju ulja i škroba u čipsu, čime se osigurava da ostanu svježi i hrskavi duže vrijeme. Iako se možda čini nevjerojatnim, znanstvene studije to su potvrdile. Dušik je dobar izbor jer je nereaktivan, bez mirisa i siguran za upotrebu u pakiranju hrane.
Preispitivanje Praksi Proizvođača Čipsa
S druge strane, postoji indicija da neki proizvođači čipsa možda prekomjerno pune svoje pakiranje. Henry Hargreaves, umjetnik i fotograf hrane, bio je sve više razočaran sadržajem svojih procesuiranih grickalica, te je odlučio provesti (ne toliko znanstveni) eksperiment kako bi otkrio je li pakiranje nalik zračnom jastuku doista nužno.
Eksperiment Henryja Hargreavesa
Šokantno otkriće: otkrio je da viška plina u pakiranju nije pomoglo u sprečavanju oštećenja sadržaja. “Pretpostavio sam da bi zrak spriječio lomljenje, ali se dogodilo suprotno. Oni s najviše zraka su se najviše lomili. Kad sam ih vakuumirao, to je bio najučinkovitiji način transporta i rukovanje bez lomljenja,” izjavio je Hargreaves za BBC Future.
Ekološke Posljedice Prekomjernog Pakiranja
Iz straha od posljedica od strane velikih proizvođača krumpira, ne možemo nagađati zašto proizvođači grickalica nisu došli do sličnih zaključaka kao Hargreaves. Međutim, postoji barem jedan dobar razlog da preispitaju svoje politike pumpanja zraka: “Na primjer, 86 od svake 100 kamiona koji prevoze Doritos nije potrebno na cesti. To je veliki ugljični otisak,” dodao je Hargreaves.
Zaključak
Na kraju, iako viška zraka u vrećicama čipsa ima svoje opravdanje, možda bi bilo vrijeme da proizvođači preispitaju svoje prakse u cilju smanjenja ekološkog otiska. Uz malo manje zraka, mogli bismo imati više uživanja u hrskavom čipsu, a planet bi bio zahvalan!