Brunhes–Matuyama preokret: Kada se magnetsko polje Zemlje preokrene

Razumijevanje promjena magnetskih polova Zemlje

Možda mislite da će kompasi uvijek pokazivati prema geografskom sjevernom polu, ali magnetski i geografski polovi ne usklađuju se uvijek. Zemljino magnetsko polje, slično Suncu, može se flipati tijekom dugih vremenskih razdoblja, a povremeni obrati su također mogući. Tijekom promjene Brunhes–Matuyama, magnetski sjever mogao je biti čak i na ekvatoru.

Kako magnetska polja utječu na nas?

Većina nas ne razmišlja previše o Zemljinim magnetskim poljima, osim ako ne moramo koristiti kompas za navigaciju. No, magnetska polja nisu tako fiksna kako bismo mogli pretpostaviti. Prema NASA-inim objašnjenjima, “u posljednjih 200 godina, magnetsko polje oslabjelo je prosječno oko 9 posto globalno. Međutim, paleomagnetska istraživanja pokazuju da je polje zapravo najjače bilo u posljednjih 100,000 godina, i dvostruko je intenzivnije od svog milijun-godišnjeg prosjeka.”

Pomeranje magnetskog sjevernog pola

Magnetski sjeverni pol, otkriven 1831. godine od strane britanskog časnika Jamesa Clarka Rossa, postepeno se pomjera prema sjeverozapadu više od 600 milja (1,100 kilometara). Njegova brzina pomaka povećala se s otprilike 10 milja (16 kilometara) godišnje na oko 34 milje (55 kilometara) godišnje.

Povijesne promjene magnetskog polja

  • Polovi mogu preokrenuti svoju orijentaciju tijekom stotina ili tisuća godina.
  • Takve promjene mogu biti nasumične, s intervalima od 10,000 do 50 milijuna godina.
  • Približno prije 41,000 godina, Zemlja je prošla kroz privremenu promjenu poznatu kao Laschamp događaj.

Norbert Nowaczyk, istraživač u GFZ Njemačkom istraživačkom centru za geoznanosti, izjavio je da je “geometrija magnetskog polja obrnutog polariteta trajala samo oko 440 godina, uz trenutnu snagu koja je bila samo četvrtina današnjeg polja.” Ovaj obrata mogao bi također imati veze s izumiranjem megafaune u Australiji i Neandertalaca, iako stručnjaci sumnjaju u tu povezanost budući da se ti događaji ne poklapaju dobro s podacima o temperaturama iz ledenih jezgri.

Zadnja stvarna promjena magnetskih polova

Posljednja istinska dugotrajna promjena magnetskih polova dogodila se prije otprilike 780,000 godina, a naziva se Brunhes–Matuyama promjena. Dok je Laschamp događaj bio kratkog vijeka, Brunhes–Matuyama promjena se, smatra se, dogodila u duljem vremenskom periodu, s procjenama od 22,000 godina.

Zašto se magnetska polja mijenjaju?

Magnetska polja se kreću zbog kretanja tekućeg metala unutar vanjskog jezgra Zemlje, pod utjecajem rotacije planeta i konvekcije pokretane toplinom. Iako je prošlo neko vrijeme otkako je došlo do posljednjeg stvarnog obrata, polovi i dalje nastavljaju s pomakima, a predvidjeti kada će se sljedeća promjena dogoditi ostaje izazov.

Novosti o magnetskom sjeveru

Prošlog mjeseca, magnetski sjever dobio je ažuriranu poziciju. Dr. William Brown, globalni modeler geomagnetskog polja u BGS-u, izjavio je da je “trenutno ponašanje magnetskog sjevera nešto što nikada prije nismo primijetili.” On se sporo kreće oko Kanade od 1500-ih, ali u posljednjih 20 godina ubrzao je prema Sibiru, a zatim se od prije pet godina iznenada usporio, što je najveće usporavanje brzine koje smo ikad vidjeli.

Zaključak

Promjene magnetskih polja Zemlje složen su i fascinantan fenomen. S obzirom na to kako magnetska polja utječu na mnoge aspekte našeg života, od navigacije do klimatskih promjena, važno je nastaviti istraživati i razumjeti ove promjene kako bismo bolje priprima do budućnosti.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Smanjio sam telefon nakon što sam godinama koristio veliki phablet – to je dah svježeg zraka, ali me samo navodi da želim novi iPhone SE

Next Post

Samsung skida zavjese s tajne operacije pod nazivom Projekt Beskrajan, gdje timovi neumorno konkuriraju za poboljšanje sigurnosti na milijardama Galaxy telefona.

Related Posts