Nova Istraživanja o Mikroplastici u Čajnim Vrećicama
Nova istraživanja sugeriraju da čajne vrećice od polimera mogu ispuštati mikro- i nanoplastiku u tijela potrošača i u okoliš. Ipak, studija pokazuje da se čajne vrećice značajno razlikuju, čak i unutar malog uzorka. Stoga, nema potrebe da se odreknete svoje omiljene šalice čaja, koja bi vam mogla biti korisna za zdravlje. Međutim, rezultati istraživanja mogli bi utjecati na izbor načina pripreme čaja.
Problematika Mikroplastike
Prethodno postavljene sumnje o ispuštanju mikroplastike iz čajnih vrećica postoje već neko vrijeme. Prije pet godina, istraživanje je pokazalo da vrećice oslobađaju milijarde plastičnih čestica čak i dok su prazne, kada su potopljene u gotovo ključalu vodu. Istraživači su također otkrili da su vodene uši izložene mikroplasticima razvijale neke anatomske i ponašajne abnormalnosti. Od tada su se zabrinutosti oko mikroplastike u okolišu povećale, iako su zdravstveni učinci na ljude još uvijek u debatama.
Studija Španjolsko-Njemačke Saradnje
Sada, suradnja između Španije i Njemačke testirala je tri vrste komercijalno dostupnih čajnih vrećica izrađenih od najlona-6, polipropilena i celuloznog biorazgradivog polimera kako bi se vidjelo koliko mikro- i nanočestica ispuštaju kada se 300 vrećica pripremilo u 600 ml vode na 95°C. Vrećice od najlona i polipropilena su kupljene prazne, dok je celulozna vrećica sadržavala zeleni čaj, koja je ispraznjena i isprana prije testiranja.
Rezultati Istraživanja
Rezultati su prilično zabrinjavajući, iako nisu konačni. Nevjerojatnih 1,2 milijarde čestica po mililitru ispušteno je iz polipropilenskih vrećica, s prosječnim promjerom od 137 nanometara. Čak i kada uzmemo u obzir da su istraživači koristili 300 vrećica po testu, to je još uvijek ogroman broj čestica. S druge strane, celuloza je proizvela 135 milijuna čestica po ml, ali su one bile gotovo dvostruko veće. Vrećice od najlona-6 pokazale su manju produktivnost što autori pripisuju “tkanim polymerima koji nude više otpora i trajnosti,” no one su i dalje ispuštale 8.18 milijuna čestica po mililitru.
Učinak na Zdravlje
Nije toliko važno samo koliko čestica, već kako određena vrsta može utjecati na tijelo. Celuloza je prisutna u staničnim zidovima zelenih biljaka, a naše tijelo ima stotine milijuna godina da osmisli načine za njezinu obradu, dok to nije slučaj s najlonom i polipropilenom. Istraživači su potom testirali da li su stanice koje proizvode sluz, derivirane iz ljudskih crijeva, apsorbirale ove čestice tijekom 24 sata. Autori nisu mogli utvrditi nikakve definitive posljedice izloženosti ovim česticama, bez obzira na njihovu vrstu. Stanice nisu pokazale mjerljive štete ili proizvodile dodatne reaktivne kisikove vrste nakon apsorpcije plastičnih čestica.
Opasnosti i Ekološke Implijacije
Iako bi pijaci čaja mogli brinuti kakav učinak plastične čestice imaju na njihov probavni sustav, odlaganje vrećica također može biti problem. Ako se vrećice razgrade na milijarde čestica premalenih za uočavanje u tlu, biološki se razgrađuju, ali to ne znači da nisu potencijalno štetne za okoliš. Relevantnije pitanje je jesu li vrećice kompostabilne, ali u većini slučajeva imamo samo riječ proizvođača o tome.
Zaključak
Iako ova otkrića mogu zvučati zastrašujuće, važno je zapamtiti da je mnogo studija pronašlo pozitivne zdravstvene učinke konzumacije zelenog čaja (u umjerenim količinama), a ne svi od njih su financirani od strane industrije čaja. Meta-analiza 14 studija o povezanosti između kave, čaja i raka glave i vrata, objavljena danas, donijela je mješovite rezultate, ovisno o vrsti raka i brzini konzumacije čaja. Ipak, nema dokaza o epidemiji karcinoma uzrokovanog mikroplastikom od konzumacije čaja. Istraživanja rijetko razlikuju između onih koji koriste vrećice i onih koji piju čaj u listićima, a kamoli od onoga od čega je vrećica napravljena. Ipak, velika većina ljubitelja čaja mogla je unijeti mikro- i nanoplastiku već neko vrijeme, pa ako su negativne posljedice vrećica vrlo velike, to bi se već moralo pokazati.