Piramide Sudana: Zaboravljeni dragulj drevnog svijeta
Od Mesoamerike do Sjeverne Afrike, piramide su očigledno bile u trendu u drevnom svijetu. Dok su trokutasti spomenici najviše povezani s Egiptom, najveća zbirka piramida na svijetu zapravo pripada drugoj, manje posjećivanoj zemlji – Sudanu. Sa između 220 i 255 piramida unutar svojih granica, Sudan se pozicionira na vrhu ovog popisa. Graničeći s Egiptom, ova afrička nacija lako nadmašuje broj svog susjeda, čiji je ukupni broj predmet rasprave, ali se procjenjuje da iznosi oko 118.
Piramide Kraljevine Kush
Piramide u Sudanu, obično manje od onih u Egiptu, izgradili su vladari drevne Kraljevine Kush. Ova je kraljevina postala značajna sila u osmom stoljeću prije Krista, unutar regije Nubija koja se protezala od Aswana u Egiptu do Kartuma u Sudanu. Kushi su čak vladali starim Egiptom tijekom 25. dinastije, ostavljajući iza sebe niz kraljeva poznatih kao Crni faraoni. Prvi od njih, Piye, uspješno je napao Egipat oko 770. godine prije Krista, vladajući iz glavnog grada Kusha, Napate.
Pijeva inspiracija i nekropola El-Kurru
Uzimajući inspiraciju iz raskošnih grobnica prethodnih faraona, Piye je zatražio da bude pokopan na sličan način, postajući prvi član kraljevstva koji je bio obilježen piramidom u drevnoj nekropoli El-Kurru. Nakon što su Kushi izgubili kontrolu nad Egiptom, povukli su se natrag u svoj kutak Nubije i na kraju uspostavili novu prijestolnicu u Meroe. Tamo se nalazi velika većina nubijskih piramida, s otprilike 200 ovih šiljastih spomenika podignutih u nekropoli drevnog grada od trećeg stoljeća prije Krista.
Ostali značajni podaci o Kraljevini Kush
- U Meroe je pronađeno ukupno 41 grobova Kushitskih kraljeva.
- Kraljevina Kush prosperirala je sve do četvrtog stoljeća naše ere, kada je konačno napuštena uslijed sukoba s rimskom vojskom i susjednom Kraljevnom Aksum.
Povijesna otkrića i moderni izazovi
Trebalo je sve do 1830-ih da povijest ove nekadašnje velike civilizacije ponovno otkriju arheolozi, zahvaljujući artefaktima koje je pronašao notoriousni pljačkaš grobova Giuseppe Ferlini. Nažalost, Ferlini nije imao poštovanja prema nubijskim piramidama kada ih je opljačkao, čineći ogromne štete i ostavljajući mnoge drevne strukture u stanju raspadanja. I dok su neke piramide u Meroe od tada obnovljene, većina spomenika i dalje propada.
Utjecaj građanskih ratova na turizam
Ovaj postupni proces propadanja dodatno su otežali višestruki građanski ratovi u Sudanu. Sukobi koji traju od 1950-ih predstavljaju značajnu prepreku turizmu i financiranju arheologije. Dok su egipatske piramide svake godine privlačile milijune posjetitelja i zauzele svoje pravo mjesto među najcjenjenijim drevnim čudima svijeta, nubijske piramide su ostale zanemarene i zapostavljene.
Zaključak
Nakon stoljeća zaborava, vrijeme je da se fokusiramo na očuvanje i promociju nubijskih piramida. Ove povijesne strukture ne predstavljaju samo simbol bogate prošlosti Sudana, već i važan dio svjetske kulturne baštine koji zaslužuje našu pažnju i zaštitu.