Charlotte, kornjača s “Bubble Butt” sindromom, dobila je 3D-otisnuti prilagođeni pojas

Kako 3D Ispis Pomaže Morskim Tvorovima: Priča o Charlotte, Žutoj Kornjači

Morski život često se suočava s opasnostima koje predstavljaju čamci, što može dovesti do smrtnog ishoda ili ozbiljnih, dugoročnih posljedica za životinje. U Mystic Aquariumu, smještenom u Connecticutu, živi Charlotte, žuta kornjača koja se suočava s “sindrom mjehura”. Ovaj sindrom uzrokuje da Charlotteina stražnjica izlazi iz vode zbog zadržavanja zraka u njenoj školjci.

Uzroci Sindroma Mjehura

Sindrom mjehura, poznat i kao pozitivna buoyancy sindrom, obično je rezultat povreda uzrokovanih sudarima s čamcima. U 2008. godini, Charlotte je spašena na otoku Jekyll u Georgiji, nakon što je postalo jasno da joj je stanje otežavalo plivanje i pronalaženje hrane.

Inovativna Rješenja za Charlotte

Tim u Mystic Aquariumu, uključujući veterinare, isprobao je brojne metode kako bi pomogao Charlotte. Pokušali su s kaišem koji ima utege, no ta metoda nije bila uspješna. Druga rješenja uzrokovala su iritaciju školjke ili su se trljala o stranice akvarija.

Tada se tim dosjetio da bi prilagođeni 3D-ispisani pojas mogao biti optimalno rješenje. “Problem koji smo pokušavali riješiti bio je postavljanje utega na Charlotteinu leđa, što zvuči jednostavno, ali se zapravo pokazalo vrlo zahtjevnim”, rekao je Nick Gondek, direktor dodavne proizvodnje u Adia, koja je surađivala s Formlabsom na ovom projektu.

Tehnologija 3D Ispisa za Prilagodbu

Za izradu Charlotteina pojasa korištene su kombinacije skeniranja i računalnog dizajna. Pojas pristaje oko njene školjke i ima prostor za utege koji pomažu izbalansirati učinke sindroma mjehura. Materijal je ispisan na SLS 3D printeru, što je omogućilo visoku kvalitetu uz minimalnu težinu; prilagođeni materijal bio je također malo fleksibilan kako bi se prilagodio Charlotteinim pokretima u vodi.

Gondek je pojasnio: “Ispitali smo mnoge različite 3D-ispisne procese za ovaj projekt i odlučili se za SLS iz nekoliko razloga: veličine dijelova, mogućnosti izrade dijelova bez potpore te pronalaska pravih materijala koji imaju potrebnu čvrstoću.”

Pokušaj i Uspjeh: Testiranje Pojasa

Kada je došlo vrijeme za testiranje pojasa, cijeli tim je bio napet, ali se čini da je pojas bio uspješan! Claire Bolster, akvaristica u Mystic Aquariumu, izjavila je: “Izgleda da je interakcija vrlo pozitivna. Malo je prošlo otkako smo posljednji put stavili pojas na nju. Ova nova verzija pojasa se za sada pokazuje kao jako dobar dodatak.”

Zaključak

Prilagodbe poput ove ne samo da pomažu pojedinačnim životinjama poput Charlotte, već i pokreću inovacije u očuvanju morskih vrsta. Koristeći naprednu tehnologiju kao što je 3D ispis, znanstvenici i akvariji mogu pronaći kreativna rješenja za očuvanje i poboljšanje kvalitetne života morskih bića. Charlotteina priča inspiracija je za sve nas da radimo zajedno za zaštitu oceana i njihovih stanovnika.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Rimsko rješenje: Mogli bismo izgraditi domove na Marsu berbom ljudske krvi

Next Post

Sustavi strojne inteligencije otvorenog koda su vrlo podložni sigurnosnim prijetnjama

Related Posts