DIY Astronomi: Amateri u Nizozemskoj Primili Signal s Voyager 1
U malom gradu Dwingeloo, smještenom na sjeveroistoku Nizozemske, amaterski astronomi uspješno su uhvatili signal s NASA-ine Voyager 1 sonda koja se trenutno nalazi na udaljenosti od oko 24.9 milijardi kilometara. Ova misija, pokrenuta još 1977. godine, postavila je brojne rekorde tijekom gotovo pola stoljeća istraživanja, uključujući letove pored raznih planetarnih tijela i proučavanje vanjskih dijelova Sunčevog sustava.
Tehnički Problemi Voyager 1
Kako vrijeme prolazi, tako i ovako veličanstveno svemirsko vozilo osjeća posljedice sve manjih zaliha goriva. Zbog toga je NASA bila prisiljena isključiti znanstvene instrumente kako bi produžila vijek trajanja sonde. Tijekom protekle godine, Voyager 1 suočio se s nekoliko poteškoća, uključujući i šestomjesečno slanje besmislenih podataka prije nego što je NASA uspjela riješiti problem. Na 19. listopada, Voyager 1 je prestao slati signale prema Zemlji.
Rješenje: Aktivacija Starog Transmitera
Ipak, onboard računalni sustav ove impresivne letjelice uspio je prepoznati i riješiti situaciju prebacivanjem na radio transmitter koji nije korišten od 1981. godine. Tony Greicius iz NASA-e komentirao je na Voyager Blogu: “Sumnjali smo da je sustav zaštite od kvara za Voyager 1 aktiviran još dva puta, što je rezultiralo isključivanjem X-band transmitera i prelaskom na S-band transmitter.” S-band koristi manje energije, ali zbog različite frekvencije, signal je znatno slabiji.
Astronomi Amateri Uspjeli Su
Unatoč poteškoćama, inženjeri u NASA-i uspjeli su ponovno aktivirati X-band transmitter, a Voyager 1 je nastavio prikupljati podatke sa svojih preostalih četiri znanstvena instrumenta u tjednu nakon 18. studenog. Signali primljeni s Voyagera 1 ostali su koherentni i dovoljno jaki za detekciju na Zemlji.
Kako Su To Učinili?
- Dwingeloo radio teleskop, koji je sada nacionalni spomenik, prilagođen je za primanje signala na nižim frekvencijama što je zahtijevalo montažu nove antene.
- Na višim frekvencijama, mrežasti dizajn diska teleskopa rekao je, čini primanje slabih signala dodatno izazovnim.
- Korištenjem orbitalnih predikcija Voyagera 1, tim je mogao ispraviti Dopplerov pomak frekvencije uzrokovan kretanjem Zemlje i same sonde.
Usprkos manjim dimenzijama teleskopa u Dwingeloo, tim je uspio primiti signal iz svemira, što ga čini jednim od rijetkih teleskopa na Zemlji koji je ostvario komunikaciju s Voyager 1. Signal je putovao više od 23 sata da bi stigao do Zemlje, a naučnici iz NASA-e nastavljaju raditi na povratku sonde u ranije stanje kako bi otklonili greške u komunikaciji.
Zaključak: Budućnost Voyager 1
Uz malo sreće, Voyager 1 bi mogao nastaviti sa svojim revolucionarnim istraživanjem još nekoliko godina prije nego što se potpuno isključi. Ova priča ne samo da ističe postignuća svemirske tehnologije, već i strast i predanost amaterskih astronoma koji pomiču granice znanja. Njihova sposobnost da detektiraju signale iz svemira inspirira buduće generacije da istraže tajne svemira.