Napadi na identitet koristeći AI zavaravaju biometrijske sigurnosne sustave

Nova Era Prevarâ u Identitetu: Izvještaj AU10TIX-a otkriva alarmantne trendove

Nedavni Globalni Izvještaj o Prevari Identiteta od strane AU10TIX-a otkriva novu val prevara usmjerenih na identitet, koju u velikoj mjeri pokreću industrijalizirani napadi temeljeni na umjetnoj inteligenciji (AI). Analizirajući milijune transakcija od srpnja do rujna 2024., izvještaj prikazuje kako digitalne platforme u različitim sektorima, osobito društvene mreže, plaćanja i kriptovalute, suočavaju se s bezpresedanskim izazovima.

Kako se taktike prevara razvijaju

Taktike prevara su napredovale od jednostavnih krivotvorina dokumenata do složenih sintetičkih identiteta, dubokih lažnih slika i automatiziranih botova koji mogu zaobići konvencionalne sustave verifikacije. Napadi kroz botove na društvenim mrežama značajno su eskalirali u predizbornim aktivnostima za američke predsjedničke izbore 2024. godine. Izvještaj pokazuje da su napadi na društvene mreže činili 28% svih pokušaja prevara u trećem kvartalu 2024., što je značajan porast u odnosu na samo 3% u prvom kvartalu.

Dezinformacije i javno mnijenje

Ovi napadi se fokusiraju na dezinformacije i manipulaciju javnim mnijenjem na velikoj razini. AU10TIX ističe da ove kampanje dezinformacija vođene botovima koriste napredne elemente Generativne AI (GenAI) tehnologije kako bi izbjegle otkrivanje, što im omogućuje da prošire svoje operacije dok izbjegavaju tradicionalne sustave verifikacije. Napadi vođeni GenAI-jem počeli su se povećavati u ožujku 2024. i dostigli vrhunac u rujnu, a vjeruje se da su utjecali na javno mišljenje šireći lažne narative i sadržaj koji izaziva tenzije.

Izazovi biometrijske autentifikacije

Jedno od najzanimljivijih otkrića u izvještaju je pojava 100% dubokih lažnih sintetičkih selfiesa – hipereralnih slika stvorenih da oponašaju autentične karakteristike lica s ciljem zaobilaženja sustava verifikacije. Tradicionalno, selfiesi su smatrani pouzdanim metodama biometrijske autentifikacije, budući da je tehnologija potrebna za uvjerljivo krivotvorenje slike lica bila izvan dosega većine prevaranata.

Prijedlozi za poboljšanje verifikacijskih procedura

AU10TIX naglašava kako ovi sintetički selfies predstavljaju jedinstveni izazov za tradicionalne KYC (Know Your Customer) procedure. Ovaj pomak sugerira da će organizacije koje se oslanjaju isključivo na tehnologiju prepoznavanja lica morati preispitati i ojačati svoje metode detekcije. Uz to, prevaranti sve više koriste AI za generiranje varijacija sintetičkih identiteta putem “napada s predlošcima slika”. Ova metoda uključuje manipuliranje jednim predloškom identiteta kako bi se stvorilo više jedinstvenih identiteta, što omogućuje brzu izradu lažnih računa na raznim platformama.

Pozitivni trendovi u sektoru plaćanja

U sektoru plaćanja, stopa prevara je pala u trećem kvartalu, s 52% u drugom kvartalu na 39%. AU10TIX pripisuje ovaj napredak povećanom regulatornom nadzoru i intervencijama organima reda. Međutim, unatoč smanjenju izravnih napada, sektor plaćanja ostaje najčešće ciljani, dok su se mnogi prevaranti, obeshrabreni pojačanim sigurnosnim mjerama, okrenuli kripto tržištu, koje je činilo 31% svih napada u trećem kvartalu.

Preporuke za borbu protiv prevara

AU10TIX preporučuje organizacijama da se pomaknu izvan tradicionalnih metoda verifikacije temeljenih na dokumentima. Ključna preporuka je usvajanje sustava detekcije temeljenih na ponašanju koji idu dublje od standardnih provjera identiteta. Analizom obrazaca u ponašanju korisnika, poput rutina prijavljivanja, izvora prometa i drugih jedinstvenih ponašajnih pokazatelja, tvrtke mogu identificirati anomalije koje ukazuju na potencijalno prevarantske aktivnosti.

Zaključak

“Prevaranti se razvijaju brže nego ikad, koristeći AI za skaliranje i izvođenje svojih napada, posebno u sektorima društvenih medija i plaćanja,” rekao je Dan Yerushalmi, CEO AU10TIX-a. “Dok tvrtke koriste AI za jačanje sigurnosti, kriminalci oružavaju istu tehnologiju kako bi stvorili sintetičke selfies i lažne dokumente, što čini detekciju gotovo nemogućom.”

U ovom dinamično promjenjivom digitalnom svijetu, suočeni smo s izazovima koje donosi moderna tehnologija. Organizacije se moraju prilagoditi i razviti svoje metode kako bi se borile protiv sofisticirane prevare koja koristi umjetnu inteligenciju.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Google otkriva što su ljudi tražili u 2024. i to je prilično zabrinjavajuće

Next Post

Strašne smrti stanovnika kamenog doba na najstarijim mega-lokacijama svijeta otkrivaju više o njihovim životima

Related Posts