Igloo efekt: Kako je Šveđanin preživio u zatrpanom automobilu 60 dana

Čovjek koji je preživio dvomjesečnu boravak u snijegom pokrivenom automobilu

Prije nešto više od deset godina, priča o čovjeku koji je bio zarobljen u svom automobilu prekrivenom snijegom tijekom iznimno teške zime u Švedskoj postala je viralna. Njegov nevjerojatan slučaj preživljavanja privukao je pažnju i izazvao divljenje. Njegovo ime je Peter Skyllberg, a imao je 44 godine kada je 19. prosinca 2011. godine postao zarobljenik u svom vozilu u blizini grada Umeå na sjeveroistoku Švedske.

Ekstremni uvjeti zime

U to vrijeme vanjske temperature su pale na oko -30°C, a jeseni je danski snijeg gotovo potpuno zakapao njegov automobil. Peterov opstanak, kako je izjavio njegov liječnik, bio je moguć zahvaljujući “igloo efektu”. Iako su uvjeti bili izuzetno surovi, Skyllberg je uspio preživjeti nevjerojatnih 60 dana bez hrane.

Kako je preživio 60 dana?

Peter je otkriven 17. veljače 2012. godine kada su dva prolaznika na snježnim skuterima prošla pored njegovog automobila, misleći da je napušten. Kada su očistili prozor i pogledali unutra, primijetili su nešto kako se pomiče, što ih je navelo da obavijeste hitnu pomoć. Ebbe Nyberg, lokalni policajac koji je stigao na mjesto događaja, opisao je kako je Peter bio u vreći za spavanje i “malo je mogao govoriti, ali je bio u vrlo lošem stanju”.

Prema informacijama, jedini izvor hrane koju je Peter imao bile su šake otopljenog snijega. U automobilu nisu pronađene nikakve zalihe hrane, samo boca bezalkoholnog pića, cigarete i nekoliko stripova.

Izvanredno medicinsko upozorenje

Nakon što su ga liječili, Dr. Ulf Segerberg, glavni ljekar u Norrland University Hospital, izjavio je da nikada nije vidio ovakav slučaj. Naglasio je da je “igloo efekt”, koji je njegov automobil pružao, omogućio da Peter ostane živ. Automobil je bio poput deke, zadržavajući unutarnju toplinu.

Unatoč iznimno niskim temperaturama izvan vozila, Peterova tjelesna temperatura pala je na oko 31°C, što je zabrinjavajuće nisko. Normalna tjelesna temperatura zdrave osobe je oko 37°C, dok se hipotermija obično javlja kada temperatura padne do 35°C.

Izvrsno preživljavanje u nemogućim uvjetima

Priča o Petrovom preživljavanju je istinski inspirativna, ne samo zbog iznimno niskih temperatura nego i zbog vremena koje je proveo u takvim uvjetima. Čak je herojstvo preživljavanja pokazala i tijela koja mogu izdržati ekstremne situacije, poput onih koje u prirodi mogu preživjeti samo određene vrste životinja.

Zaključak

Skyllbergova priča podsjeća na nevjerojatnu otpornost ljudskog bića i sposobnost preživljavanja u ekstremnim uvjetima. Unatoč svim negativnostima koje su ga okruživale, Peter je izdržao i pokazao da je ljudska izdržljivost zaista nevjerojatna. Ova nevjerojatna priča o borbi za opstanak u surovim zimskim uvjetima zasigurno će ostati zapamćena.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Kontroversni fizičari kažu da će testirati živimo li u simulaciji

Next Post

Može li život postojati u dvodimenzionalnom svemiru?

Related Posts