Gradnja autoceste BR-319 kroz Amazon: Opasne posljedice za ekologiju i lokalne zajednice
Brazil je odobrio početak radova na izgradnji velike autoceste koja će prolaziti srcem Amazone, potez koji bi mogao biti katastrofalan za zdravlje prašume i domovinu autohtonih naroda. Dana 28. srpnja, brazilska ekološka agencija (IBAMA) izdala je preliminarnu licencu za asfaltiranje i rekonstrukciju ključnog dijela ceste BR-319, koja povezuje Manaus, glavni grad Amapa, i Porto Velho, glavni grad Rondoniye, prolazeći kroz netaknut dio amazonske prašume.
Preliminarne informacije o projektu
Dozvola obuhvaća izgradnju i popravke na dionici od 405 kilometara (251 milje) BR-319, poznatoj kao „trecho do meião“. Autocesta BR-319 otvorena je od strane vojnog režima 1973., no ubrzo je postala neprohodna zbog zahtjevnih uvjeta u Amazoni. Do kraja 1980-ih, cesta je bila potpuno neprohodna. Od 2015. godine, program “održavanja” učinio je dionicu donekle prohodnom tijekom suhe sezone, ali putovanje i dalje nije lagano.
Ekološke opasnosti gradnje ceste
Izgradnja ceste mogla bi imati katastrofalne posljedice za prirodno okruženje. Radovi na cesti i sama autocesta predstavljat će značajnu prepreku za divlje životinje, dok će novoizgrađena infrastruktura olakšati pristup logorima, rudnicima, bušotinama i stočarima, što će gotovo sigurno rezultirati daljnjom deforestacijom, uništavanjem staništa i sukobima s autohtonim narodima.
Biolog Philip Fearnside, iz Nacionalnog instituta za istraživanje Amazonije, napisao je u časopisu Ambio da će projekt obnove BR-319 biti „socijalna, ekonomska i ekološka katastrofa“. “Prostrano područje koje bi bilo otvoreno zapadno od BR-319 sadrži visoku biodiverzitet i bogatstvo autohtonih naroda. Ovo područje ima ogromne zalihe ugljika koje, ako se oslobode u kratkom vremenu, mogli bi biti kritični za globalni klimatski sustav i uzrokovati ‘nezaustavljivi efekt staklenika’”, napisao je Fearnside.
Argumenti za izgradnju
Pristalice obnove autoceste tvrde da će ona donijeti novac i prilike lokalnim zajednicama u Beruriju, Borbi, Tapauá, Canutama, Manicoréu i Humaitá. Međutim, Fearnside smatra da su ekonomske koristi od BR-319 iluzija, dodajući da bi promet kroz Amazon vjerojatno bio manje učinkovit od drugih načina transporta. “Političari u Manausu su najvidljiviji korisnici BR-319, jer je podrška projektu ključna strategija za osvajanje glasova u gradu,” ističe on.
Političke posljedice i reakcije
Jedan od političara koji se raduje nedavnom odobrenju IBAMA-e je brazilski predsjednik Jair Bolsonaro, čija je vladavina poznata po napadima na okoliš i autohtone narode koji su generacijama živjeli u Amazoniji. “Brazileci su se već navikli da su automobili i kamioni zapečeni na BR-319”, tvitao je predsjednik Bolsonaro 29. srpnja. “To vrijeme, srećom, dolazi kraju. IBAMA je dala prethodnu licencu našem projektu za asfaltiranje preostalih 405 kilometara [251 milje] autoceste, napuštene prije 30 godina!”
Zaključak
Potezi poput obnove BR-319 stvaraju razne debate o njihovim dugoročnim učincima na okoliš i lokalne zajednice. Dok neki vide priliku za razvoj, dobrobit Amazone i autohtonih naroda još uvijek ostaje u odbačenoj ravnoteži. Održavanje prirode i njezinih stanovnika trebali bi biti prioritet, a ne žrtvovanje za privremene ekonomske koristi.