Amenhotep III: Egipatski Faraon “Magnificent” Oživljen
Amenhotep III, poznat pod svojim veličanstvenim nadimkom “Magnificent”, predstavlja jednu od najsvjetlijih figura drevnog Egipta. Ovaj faraon vladao je gotovo 40 godina tijekom 18. dinastije Novog Kraljevstva, donoseći mir i prosperitet svom carstvu dok je naručivao izgradnju nekih od najluksuznijih znamenitosti tog doba.
Revitalizacija Povijesnog Lika
Više od 3.350 godina nakon njegove smrti, Amenhotep III je ponovno vraćen u svoj bivši sjaj zahvaljujući novoj rekonstrukciji njegovog mumificiranog lica. Tijekom svoje vladavine, koja se protezala od približno 1388. do 1351. godine prije Krista, izgrađen je glavni segment hrama u Luksoru, kao i mnoge impresivne građevine u Karnaku i Memfisu. Njegov spomen-hram u Kom el-Hettanu, koji čuvaju dvije ogromne statue poznate kao Kolosi Memnon, jedan je od najidentitetnijih spomenika izgrađenih u njegovu čast.
Stanje Mummies Amenhotepa III
Nažalost, mummy Amenhotepa III je u lošem stanju uslijed oštećenja uzrokovanih pljačkašima grobova i vlagom tijekom više milenija. Autori nove studije koja dokumentira rekonstrukciju lica izražavaju tugu zbog stanja mumije, ističući da “većinom kosturizirana glava ne dopušta izravne zaključke o izgledu pojedinca tijekom života gledanjem, kao što je slučaj s dobro očuvanim mumijama.” Štoviše, čini se da Amenhotep III nije bio mumificiran na tradicionalan način, već je prošao kroz prilično neobičan proces mumifikacije.
Neobičan Proces Mumifikacije
Prema istraživačima, “izgleda da je bio osušen u zasićenoj tekućini natron, ispunjen, zatvoren s nekoliko slojeva smole i na kraju transformiran u ‘mumiju poput statue’, više nalik na statuu nego na konvencionalnu mumiju.” Da bi rekreirali kraljev lik, istraživači su se oslanjali na bilješke australskog anatomista Graftona E. Smitha, koji je prvi proučio mumiju 1905. godine.
Rekonstrukcija Lica
Uspoređujući Smithove podatke s fotografijama tijela, istraživači su otkrili da je Smith netočno zabilježio duljinu lobanje kao 194 milimetra, dok je zapravo iznosila samo 174 milimetra. Smith je također mjerio udaljenost između očiju Amenhotepa III, dimenzije očnih šupljina, širinu nosa i mnoge druge ključne karakteristike – sve to omogućilo je istraživačima da izgrade točan model faraonove lubanje. Kada su skeniranja kompjuterizirane tomografije živih osoba superponirali na ovaj model, definirali su meka tkiva i dobili potpuni prikaz drevnog lica.
Kako bi se dobio konačni model, autori su objavili “objektivnu” sliku u kojoj nedostaju kosa, oči su zatvorene i boja je u sivim tonovima. Druga, umjetnička slika također je stvorena, prikazujući kralja s punom kosom, otvorenim očima i u punoj boji, odjevenog u kraljevsku odjeću prikladnu za razdoblje u kojem je živio. Moramo reći, ova druga slika daleko bolje odgovara nekome tko se naziva “Magnificent”.
Završna Misao
Studija o Amenhotep III objavljena je u časopisu Clinical Anatomy, a rezultati istraživanja ne samo da osvježavaju našu maštu o izgledu jednog od najpoznatijih egipatskih faraona, već i produbljuju naše razumijevanje složenosti mumifikacije u drevnom Egiptu.