Otkrivena drevna piramidalna građevina tijekom izgradnje ceste u Meksiku

Otkriće Velike Piramide u Meksiku: Fascinantna Arheološka Pustolovina

Radnici na gradilištu naišli su na ruševine velike piramide uz doručnicu autocestu u Meksiku, otkriće koje je odmah privuklo pažnju arheologa. Nakon što su obaviješteni o ovom značajnom nalazu, stručnjaci su prikupili brojne artefakte s tog lokaliteta koji će se pomno proučavati u laboratoriju tijekom sljedećih nekoliko mjeseci.

Detalji Otkrića

Struktura je otkrivena u lipnju 2024. godine tijekom izgradnje treće trake na saveznim cestama u Hidalgu, istočno-središnjem Meksiku. Tim arheologa iz Nacionalnog instituta za antropologiju i povijest (INAH) odmah je krenuo na lokaciju kako bi proveli detaljnu istragu. Koristeći dron, istražitelji su prikupili 155 uzoraka, uključujući komade keramike, kamenih alata i ostatke životinja.

Zaštita Otkrića

Kako bi zaštitili ovaj značajan arheološki relikt, vlasti su odobrile izgradnju velikog zida oko piramide, dugog 43 metra i visokog 11,7 metara. Ova struktura dio je prehispanskog naselja poznatog kao San Miguel, koje datira između epiklasik perioda (650-950 n.e.) i kasnog postklasika (1350-1519 n.e.). Tijekom ovog razdoblja, područje je bilo pod kontrolom “Metzcal lordstva”, koje je, prema INAH-u, ostavilo “multi-etnički pečat” sve do najmanje 16. stoljeća n.e.

Drevne Aktivnosti i Tehnologija LiDAR-a

Povijest ljudskih aktivnosti u okolici področja seže daleko u prošlost, s prvim naseljima starijim od 14,000 godina. Iako nije sasvim jasno koliko prehispanskih struktura leži skriveno u Meksiku, kao i u Srednjoj i Južnoj Americi, posljednjih godina otkriven je bogatstvo novih nalaza. Mnoga od tih otkrića moguće su zahvaliti tehnologiji LiDAR (Light Detection and Ranging), koja koristi lasersku svjetlost kako bi otkrila svijet skriven od ljudskog oka.

  • LiDAR koristi reflektirajuću svjetlost za generiranje informacija o obliku i karakteristikama objekata koji bi inače mogli biti skriveni pod vegetacijom ili tlom.
  • Tehnologija se pokazala posebno korisnom u tropskim regijama gdje su drevne arheološke jedinice pomalo zaboravljene zbog bujne vegetacije.
  • Prošle godine, INAH je koristio LiDAR kako bi otkrio tragove 18-kilometarske ceste koja je povezivala gradove Maja prije više od 1,200 godina.

Vibrantna Povijest Prekolumbijskog Svijeta

Na jugu u modernoj Gvajemali, ova tehnika snimanja također je otkrila dokaze o nepoznatoj civilizaciji Maja sastavljenoj od 964 međusobno povezanih naselja povezanih s 177 kilometara drevnih cesta. Ova otkrića čvrst su podsjetnik na to da je svijet prekolumbijske epohe bio vibrantan i izuzetno složen, mnogo prije nego što mu je donijela nesretnu sudbinu modernog doba s dolaskom europskih kolonizatora.

Završna Riječ

Piramide, ceste i urbane strukture koje se otkrivaju širom Meksika podsjećaju nas na bogatu povijest i kulturu koja je ostavila dubok trag na ovom kontinentu. Ova arheološka otkrića ne samo da obogaćuju naše razumijevanje prošlosti, već i otvaraju vrata za daljnja istraživanja koja će zasigurno donijeti nova saznanja o drevnim civilizacijama. Kako tehnologija napreduje, možemo očekivati još izvanrednih otkrića koja će rasvijetliti misterioznu prošlost Amerike.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Zašto više ne čujemo o Bermudskom trokutu?

Next Post

Zašto su ljudi izgledali starije u prošlosti?

Related Posts