Nebraska Nebeski Disk: Tajne Stare Astronomije
Nebraska Nebeski Disk, koji se smatra najstarijim preživjelim prikazom neba, fascinira znanstvenike već više od dva desetljeća. Prema novoj studiji, njegova izrada zahtijevala je otprilike deset ciklusa vrućeg kovanog željeza. S obzirom na tehnologiju tog vremena, tvorci su morali izuzetno cijeniti ovaj proizvod da bi uložili toliki trud.
Što prikazuje Nebeski Disk?
Nebeski Disk prikazuje ono što se smatra Suncem, polumjesecom i zvijezdama, koji su urezani zlatom na brončanom disku, kao i sumnjivi brod i horizont. Iako nije mapa, kao što bi neki mogli pomisliti, njegovo točno značenje ostaje nejasno. Neki znanstvenici vjeruju da bi mogao imati dekorativnu ili religioznu svrhu, dok se mala skupina od sedam zvijezda može smatrati Plejadama. Ipak, pitanja se postavljaju o tome zašto se opisuje da ove zvijezde imaju sedam članova, kada je pod tamnim nebom vidljivo samo šest.
Tehnologija izrade
Unatoč intenzivnom proučavanju od 2002. godine, proces izrade diska još uvijek nije potpuno razjašnjen. U ranom brončanom dobu, ovako veliki predmeti nisu se mogli zakovati u jednom potezu, što otvara pitanje kako je disk proizveden. Arheolozi i profesionalni kovači surađivali su kako bi analizirali disk, objavivši rezultate koji sugeriraju da je izrada uključivala oko deset toplinskih ciklusa. Tijekom svakog od ovih ciklusa, disk je zagrijavan do temperatura od 700 °C (1,300 °F).
Izradni proces i otkrića
Kada pogledamo predmete napravljene u modernim uvjetima, disk dimenzija oko 31 cm (12,5 inča) i nekoliko milimetara debeo možda ne izgleda kao velika konstrukcija. Međutim, predmeti izrađeni od bronze u to vrijeme nije bi bili dovoljno plastični da bi stvorili tako tanki oblik u odnosu na njegovu širinu, posebno s obzirom na malu količinu tina u bronci. Ranije analize su pokazale da je bronca kovana u ponovljenom procesu, počevši s debljim ali manjim komadom koji je zatim oblikovan u spiralni oblik od središta prema van.
Zbog ovih složenih procesa, arheolozi su prikupili uzorak dijela ruba diska 2002. godine za analizu, a zatim ga vratili. Analiza je uključivala razne metode, uključujući energijski disperzivni rendgenski spektroskop i difrakciju elektronskog povratnog raspršenja, kako bi proučili mikrostrukturu materijala. Kovač Herbert Bauer pokušao je replicirati disk iz istog materijala. Njegova otkrića pokazala su da je originalni disk vjerojatno izrađen od ravnog lijevanog komada koji je potom prošao kroz nekoliko ciklusa vrućeg kovanja.
Neizvjesna povijest i važnost otkrića
Ono što najviše intrigira znanstvenike je neizvjesna starost diska, zajedno s važnim aspektima kulture koja ga je stvorila. Umjesto da bude pažljivo prikupljen tijekom arheološkog istraživanja, disk je opljačkan 1999. godine od strane neovlaštenih metalnih detektora, zajedno s oružjem i nakitom, te su ga policija povratila 2002. godine. Procjenjuje se da su prateći predmeti stari 3,600 godina.
Prema konvencionalnom stajalištu, koje drži Državni ured za upravljanje naslijeđem i arheologijom Sachsen-Anhalt, disk je nekoliko stoljeća stariji od tih pratećih predmeta. Ipak, sličnosti s nekim kasnijim dizajnima navele su neka istraživače da tvrde da je disk zapravo 1,000 godina mlađi. Kako ističe profesor Harald Meller iz Muzeja prehistorije Sachsen-Anhalt, istraživanja i dalje pružaju nove temeljne spoznaje više od 20 godina nakon što je Nebeski Disk osiguran. “Ovo dodatno naglašava izuzetan karakter ovog pronalaska stoljeća, ali također i naprednu tehnologiju obrade metala u ranom brončanom dobu,” dodaje Meller.
Zaključak
Nebraska Nebeski Disk ostaje intrigantna tema za znanstvnike i povjesničare, otkrivajući složene tehnike izrade u doba kada je metalurgija bila u povojima. S obzirom na njegovu moguću dekorativnu ili religioznu namjenu, ova baština zasigurno zaslužuje daljnje istraživanje, osobito s dolaskom novih metodologija analize. Kako postaju dostupna nova istraživanja, tako se može očekivati još otkrića vezanih uz ovu nevjerojatnu starinu.