Ikonična praistorijska ludnica otisaka ruku vjerojatno je izum neandertalaca

Da li su ponekad Neandertalci bili prvi umjetnici?

Djeca su oduvijek obožavala slikanje prstima, a možemo ih lako nabrojati koliko je predškolaca koji se ne vole igrati s raznobojnim otiscima svojih dlanova na papiru – ili, još bolje, na zidovima. Ova univerzalna umjetnička aktivnost možda ne dolazi samo od malih ljudi, nego, iznenađujuće, nova istraživanja sugeriraju da ona može prethoditi čak i našem vrstama. Dokazi ukazuju na to da su Neandertalci možda bili pioniri ove zabavne i neredne aktivnosti.

Otisci ruku kroz povijest

Jedan od najikoničnijih oblika prapovijesne rock umjetnosti su stencil otisci ruku, nastali bacanjem ili puhanjem pigmenata na dlanove koje su bile pritisnute uz zid. Ovi drevni otisci pronađeni su u špiljama širom Europe i Azije, a njihovo podrijetlo često je predmet rasprava. Nejasnoće u vezi s vremenom nastanka određenih nalazišta otežavaju utvrđivanje tko ih je napravio.

  • Među najznačajnijim skupinama prapovijesnih otisaka ruku nalazi se i ona u špilji Maltravieso u zapadnoj Španiji.
  • Ovi otisci su napravljeni koristeći prirodne pigmente poput oksida mangana, hematita, magnetita i goethita.
  • Nažalost, ovi umjetnički radovi nisu pogodni za datiranje radiokarbonom, što je značilo da znanstvenici dosad nisu mogli odrediti njihovu starost.

Moderni pristupi otkrivanju tajni

Međutim, u posljednjem desetljeću, razvoj ne-destruktivnih tehnika za datiranje uranom i torijem omogućio je znanstvenicima da konačno otkriju tajne ovih razigranih relikvija. Korištenjem ovih modernih metoda, autori nove studije su mogli odrediti minimalne godine uzoraka karbonatnih naslaga pronađenih na stencil otiscima u Maltraviesu. Iako rezultati ne govore točno kada su umjetnički radovi nastali, oni pružaju informacije o njihovoj starosti otkrivajući najnoviju točku kada su mogli biti stvoreni.

Iznenađujući rezultati

  • Neki otisci su stari najmanje 6,000 godina.
  • Drugi otisci datiraju čak i do 66,700 godina unatrag.

U kontekstu ovih rezultata, autori studije objašnjavaju: “S obzirom na to da ne postoje uvjerljivi dokazi o modernim ljudima na Iberijskom poluotoku prije 40 ili 45 tisuća godina… slijedi da su barem neki od otisaka ruku iz Maltraviesa stvorili ljudski skupine u Europi mnogo prije modernih ljudi.” Kao što znamo, Neandertalci su bili prisutni u tom području od otprilike 180,000 do 37,000 godina prije, što ih čini najizglednijim umjetnicima.

Legende o umjetnosti naših predaka

Nejasno je je li kreativna genijalnost Neandertalaca kasnije kopirana od strane modernih ljudi, budući da znamo da su neki otisci napravljeni najmanje prije šest tisuća godina. Moguće je stoga da su se ti otisci pojavili i prije nego što je naš rod prvi put stigao na Iberiju. “U svakom slučaju, podaci predstavljeni ovdje sugeriraju da su stencil otisci bili neandertalska inovacija”, kažu autori studije.

Funkcija drevnih otisaka ruku

Kada je riječ o svrsi ovih drevnih otisaka, istraživači ističu da oni vjerojatno nisu nastali samo za ukrašavanje, s obzirom na to da su pronađeni na površinama “duboko unutar špilje, u odajama daleko od prirodne svjetlosti.” Ova umjetnička djela su možda imala neku vrstu “ritualne ili kultne” funkcije, iako ćemo vjerojatno zauvijek ostati u neizvjesnosti o pravom značenju ovih predivnih tragova prošlosti.

Studija je objavljena u Journal of Archaeological Science: Reports.

U zaključku, fascinantno je razmišljati o tome kako su kreativni izrazi naših dalekih predaka oblikovali umjetnost i kulturu koju danas poznajemo. Ovo istraživanje ne samo da proširuje naše razumijevanje neandertalske umjetnosti, već također osvjetljava važnost kreativnosti u ljudskoj povijesti.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Samsung Galaxy Z Fold 7 i Galaxy Z Flip 7 mogli bi biti još veći od svojih prethodnika

Next Post

Čovjek koji je 14 puta osvojio lutriju koristeći nevjerojatno osnovnu matematiku

Related Posts