Sovjetski Savez je na teži način saznao zašto su leteći tenkovi loša ideja

Neobične Ideje za Ratovanje: Lepršajući Tenkovi iz Drugog Svjetskog Rata

Tokom povijesti, ljudska mašta premašila je granice razuma kada je riječ o ratnim idejama. Od laserskih oružja do korištenja tijela žrtava kuge kao oružje, ratovanje je inspiriralo neka stvarno neobična i mračna rješenja. Jedan od najčudnijih izuma došao je iz Sovjetskog Saveza tijekom Drugog svjetskog rata — leteći tenk.

Problem Prevoza Tenkova do Bojišta

Tenkovi, čak i manji modeli, vrlo su teški, što otežava njihovo prebacivanje na bojišta. Ne samo da je vožnja tenkova podložna neprijateljskoj vatri, nego je i logistički izazov prevesti ih na željena mjesta. Tako je Sovjetski Savez počeo istraživati načine kako da ih zračno preveze.

  • Na prvom pokušaju, povezali su male T-27 tenkete ispod bombarder bombi, ali su na kraju shvatili da su tenkovi premali da bi opravdali rizik ulaganja u skupe avione.
  • Druga metoda uključivala je ispuštanje tenkova iz zrakoplova u vodu ili s vrlo niske visine, uz padobranske skakanje posade u nadi da će ih neprijatelj iznenaditi manje.

Lepršajući Tenk: Antonov A-40 Krylya Tanka

Godine 1940., dizajner Oleg Antonov imao je ideju o letećem tenku. Pokušao je spojiti biplanske krila i dugi rep na manji tenk, stvarajući tako ono što bi postalo poznato kao Antonov A-40 Krylya Tanka, što u prijevodu znači “tanke krila”.

Ideja je bila da veći zrakoplov vuče tenk i oslobodi ga prije nego što napreduje prema bojištu. Tenk bi trebao jednostavno kliziti prema dolje, a potom otpustiti krila i rep. Međutim, procesa izrade prototipa trajao je nekoliko godina, sve do prvog testnog leta.

Testiranje Letećeg Tenkova

Za testiranje, bili su potrebni posebni uvjeti. “Da bi ga testirali, morali su izostaviti municiju i većinu goriva kako bi smanjili težinu,” objašnjavao je novinar zrakoplovstva Jim Winchester za BBC Future. “Koncept je bio da se dok se okretala kupola, upravljali su kontrolama na krilima. Samo ste pomicali pištolj lijevo ili desno.”

Godine 1942., testni pilot Sergei Anokhin imao je čast letjeti u tenku dok ga je vukao Tupolev TB-3. No, ubrzo je postalo jasno da ideja nije bila uspješna jer je otpor letećeg tenka bio prevelik za bombardera. Tenk je pušten preuranjeno, ali Anokhin je uspio sletjeti sigurno u polje i kasnije se vratiti natrag u bazu.

Neuspjesi i Odustajanje

Ne samo Sovjetski Savez, Japan i Ujedinjeno Kraljevstvo također su pokušali izraditi svoje verzije letećih tenkova, no nisu uspjeli postići aerodinamične karakteristike. Ubrzo su i oni odustali od ideje, ostavljajući leteći tenk kao još jedan čudnovati izum iz povijesti ratovanja.

Zaključak

Iako su leteći tenkovi ostali samo neostvareni snovi, njihova priča poslužila je kao poticaj za inovacije u vojnoj tehnologiji. Ova neobična ideja pokreće zanimljive rasprave o tome koliko daleko može ići ljudska mašta u vojnom inženjeringu, čak i kada se radi o neuobičajenim i neizvedivim konceptima.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Colin Pitchfork: Slučaj koji je doveo do forenzičkog proboja

Next Post

Otkrivena top secret nuklearna raketna baza iz Hladnog rata zbog klimatskih promjena

Related Posts