Google Odbio Više od 1,000 Stranica Prokineske Propagande
Uvod
Googleova grupa za terensku inteligenciju otkrila je da su blokirali više od 1,000 web stranica povezanih s nekoliko PR tvrtki koje šire prokinesku propagandu putem lažnih informativnih stranica. Ove stranice su se pretvarale da su lokalne novinske mreže, objavljujući autentičan sadržaj uz objave sponzorirane od strane države kako bi prevarile čitatelje.
Kratki Pregled Mreže ‘Glassbridge’
Mreža, nazvana ‘Glassbridge’, sastojala se od četiri poduzeća koja su masovno stvarala i upravljala stotinama domena, optužujući se da djeluju kao neovisne novinske stranice. Ove stranice su objavljivale sadržaj koji je “naglašavao narativ koji je usklađen s političkim interesima Narodne Republike Kine”, kako je izjavio Google. Mreža Glassbridge koristila je privatne PR tvrtke kako bi stekla plauzibilnu negaciju i sakrila svoju ulogu u širenju koordinirane dezinformacije.
Kršenje Pravila Google-a
Ove su stranice prekršile Googleova pravila koja zabranjuju obmanjujuće ponašanje i zahtijevaju uredničku transparentnost. Kao rezultat toga, više se neće prikazivati u Googleovim novinskim značajkama i Google Discoveru. Četiri uključene kompanije su: Shanghai Haixun Technology, Times Newswire, Durinbridge i Shenzhen Bowen Media. Najproduktivnija među njima, Shanghai Haixun Technology, otkrivena je kao upravljač više od 600 domena koje krše pravila, a sve su od tada uklonjene.
Posljedice i Utjecaj Dezinformacija
“Prikazujući se kao neovisne, a često i lokalne novinske agencije, akteri informacijski operacija mogu prilagoditi svoj sadržaj specifičnim regionalnim publikum te predstavljaju svoje narative kao naizgled legitimne novinske i uredničke sadržaje,” izjavila je Vanessa Molter. Google vjeruje da je ovo evolucija prethodno opaženih kampanja masovne proizvodnje dezinformacija na društvenim mrežama, koje su ciljale zapadna država i posebno birače u SAD-u, s ciljem širenja diskursa i razdvajanja javnog mišljenja.
Zaključak
Većina nas može lako prepoznati ‘bot’ račune na društvenim mrežama, a većina tih botova generira vrlo malo autentične interakcije, što ističe poteškoće s kojima se suočavaju države poput Kine, Rusije i Irana u proizvodnji uvjerljivog političkog sadržaja putem društvenih mreža. Dok je malo vjerovatno da će strani akteri napustiti kampanje na društvenim mrežama, očito je da se usvajaju nove taktike kako bi se pokušalo posijati nepovjerenje u zapadne političke sustave i širiti povoljne narative za Peking.
U borbi protiv dezinformacija, važno je ostati informiran i kritički pristupati sadržaju koji konzumiramo, te podržavati izvore vijesti koji jamče transparentnost i vjerodostojnost.