Zašto je Održavanje Gubitka Težine Tako Izazovno?
Gubitak težine često predstavlja izazov za mnoge, a nova istraživanja ukazuju na zanimljiv faktor koji bi mogao objasniti zašto je održavanje težine toliko teško. Naime, znanstvenici su otkrili da masne stanice “pamte” prethodnu višak težinu, čak i nakon što se izgubi težina. Ovaj fenomen može doprinijeti “jo-jo efektu”, poznatom mnogima koji su pokušali smanjiti težinu ili koristili lijekove za mršavljenje.
Epigenetika i Njena Uloga
Epigenetika, grana znanosti koja proučava promjene u DNA uzrokovane okolišnim ili ponašajnim faktorima, može igrati ključnu ulogu. Umjesto da se mijenja osnovna DNA sekvenca, epigenetski markeri se dodaju ili uklanjaju, što utječe na to kako stanice interpretiraju informacije i funkcija proteina.
Laura Hinte, ko-prva autorica studije, pojašnjava: “Epigenetika govori stanici kakva vrsta stanice ona jest i što bi trebala raditi.” Važno je napomenuti da ovi markeri mogu ostati stabilni godinama i u nekim slučajevima se mogu prenijeti na sljedeće generacije.
Istraživanje Masnih Stanica
U ovoj studiji, istraživački tim usporedio je uzorke masnog tkiva iz skupine ljudi sa teškom pretilošću i kontrolne skupine, ukupno 23 osobe. Primijetili su različite obrasce aktivacije gena između dviju skupina, službeno prisutne čak i dvije godine nakon što su sudionici koji su patili od pretilosti podvrgnuti operaciji mršavljenja. Iako su sudionici u tom trenutku imali znatno nižu tjelesnu težinu, njihova masna tkiva još uvijek su “pamtila” prethodni višak težine.
“Rezultati upućuju na to da pretilost izaziva promjene na staničnoj i transkripcijskoj razini u masnom tkivu koje se ne otklanjaju nakon značajnog gubitka težine,” navodi tim u svom radu.
Eksperimenti Na Miševima
Istraživači su proveli i eksperimente na miševima. Usporedili su masne stanice iz pretilih miševa i onih koji su se pridržavali stroge dijete za mršavljenje i ponovno su se susreli s epigenetskom memorijom. Kada su miševi koji su izgubili težinu ponovno stavljeni na prehranu bogatu mastima, brže su dobili na težini nego kontrolne skupine. “Masne stanice pamte prekomjernu težinu i mogu se lakše vratiti tom stanju,” objašnjava Ferdinand von Meyenn, glavni autor studije.
Zaključak: Više Razumijevanja, Manje Osjećaja Neuspjeha
Ovaj važan uvid može otvoriti nova vrata u razumijevanju zašto se povratak težini toliko često događa. Iako trenutna istraživanja ne dokazuju izravnu povezanost između epigenetskih promjena i ponovnog dobivanja težine, ona sugeriraju da može biti korijenski faktor. Ključna poruka istraživača jest da povratak težine nakon gubitka ne smije biti shvaćen kao “neuspjeh”. Kako ističe Hinte, “To znači da vam možda treba više pomoći. Nije vaša krivnja.”
Istraživanje je objavljeno u časopisu Nature i ovaj rad stavlja naglasak na nužnost većeg razumijevanja mehanizama koji leže iza gubitka i održavanja težine.