Najopasnija Mora na Svijetu: Istražite Sva Opasna Vojna Puta
Uvod u opasna mora
Tijekom antarktičke ekspedicije 1914.-1917., posada broda Endurance doživjela je izuzetno tešku avanturu, postavši zarobljena i naposljetku napuštena u Weddellovom moru. Na čelu posade bio je Sir Ernest Shackleton, koji je prisilio svoje članove da pređu opasni Drakeov prolaz u čamcu za spašavanje kako bi stigli do obale otoka Južna Georgia. Ova nevjerojatna priča o preživljavanju ističe ljudsku otpornost nasuprot prirodnim silama, ali i demonstrira zastrašujuću moć prirode.
Zašto su neka mora opasnija od drugih?
Ponekad se postavlja pitanje koja su mora najopasnija na svijetu. Neka morska područja ističu se opasnim uvjetima za plovidbu. Evo nekoliko ključnih faktora koje trebate uzeti u obzir prilikom procjene opasnosti nekog mora:
- Geografski položaj: Je li more blizu kopna ili iznimno udaljeno, kao što je Point Nemo u Tihom oceanu?
- Prirodni izazovi: Postoje li podvodni grebeni, uski prolazi ili veliki broj ledenjaka?
- Strujanja: Koliko su jake i predvidive morske struje?
- Olujni uvjeti: Koliko često se javljaju oluje i koja je jačina njihovih vjetrova?
- Visina valova i temperatura vode: Koje su prosječne visine valova i koja je temperatura vode?
Osim toga, razmatra se i broj brodoloma i pomorskih katastrofa tijekom povijesti te razina piratstva koja danas postoji. U nastavku istražujemo neka od najopasnijih mora.
Drakeov prolaz: Plava rupa opasnosti
Drakeov prolaz, poznat i kao “More Hoces”, jedno je od najopasnijih mora na svijetu. Ova vodena površina, široka oko 800 kilometara, povezuje Antarktiku s Cape Hornom u Južnoj Americi, kao i Atlantski i Tihi ocean. Opasno je jer se na ovoj latitudi ne nalaze velike kopnene mase, pa struje, uključujući Antarktičku cirkumpolarno struju, mogu teći bez prepreka, nosivši ogromne količine vode.
- Ekstremne struje: Antarktička cirkumpolarna struja transportira između 100 i 150 milijuna kubičnih metara vode svake sekunde.
- Opasni ledenjaci: Prolaz nosi ledenjake koji predstavljaju prijetnju za plovila koja pokušavaju prijeći put.
- Jak vjetar: Vjetrovi u ovom prolazu mogu stvoriti valove visoke od 9 do 12 metara.
Sve ove karakteristike čine Drakeov prolaz smrtonosnom preprekom, čak i danas.
Bermudski trokut: Zagonetno more
Niti jedno more ne hvata maštu javnosti poput Bermudskog trokuta, unatoč rijetkim novim vijestima o nestancima. Ova površina veličine 1,3 milijuna četvornih kilometara proteže se između Bermude, Portorika i južnog dijela Floride je poznata po brojnim misterioznim brodolomima.
- Statistike: U usporedbi s drugim morskim područjima, broj nesreća u Bermudskom trokutu nije veći.
- Razloge izvan su stvarnog zagonetstva: Vjerojatni uzrok nestanaka može se naći u banalnim faktorima, a ne u misterijama.
Južno kinesko more: Iste oluje, novi problemi
Južno kinesko more također predstavlja opasnost zbog učestalih tropskih oluja i tajfuna, posebno tijekom monsunskih sezona. Osim toga, ovo more ima svoje “Opasno tlo” – područje punih plićaka i morskih grebena.
- Geopolitika: Sukobi između zemalja u ovom području dodatno kompliciraju situaciju.
- Piratstvo: Povijesno je poznato po napadima na trgovačke brodove.
Beringovo more: Opasne vode na sjeveru
Beringovo more, nazvano prema danskom navigatoru Vitusu Beringu, još je jedno opasno morsko područje. Smješteno između istočne Rusije i Aljaske, poznato je po jakim strujama i često varirajućim meteorološkim uvjetima.
- Opasne temperature: U zimskim mjesecima, temperature padaju ispod -45°C.
- Posebna opasnost: Nedostatak sna kod radnika na moru povećava rizik od nesreća.
Završne misli
Kroz povijest, more je bilo izvor opasnosti, ali i fascinacija. Od legendarnih brodoloma do suvremenih pomorskih nesreća, razumijevanje ovih opasnih voda može pomoći nam u boljem snalaženju na moru. Stalno usavršavanje naših znanja i priprema može pomoći da se izbjegne opasnost i sudbina poput one posade broda Endurance.