Ova fotografija pokazuje zašto nikada ne biste trebali podcjenjivati slatkovodne školjke

Američke slatkovodne školjke: Ključni saveznici ekosustava

Američke slatkovodne rijeke i jezera suočavaju se s opasnom krizom — gubitkom slatkovodnih školjki. Ove školjke su neprocjenjiv dio prirode, djelujući kao “čiščači” našeg okoliša. Njihovo odsustvo moglo bi izazvati ozbiljne posljedice za brojne vodene ekosustave širom SAD-a i šire.

Važnost slatkovodnih školjki

Američka služba za ribarstvo i divlje životinje (FWS) nedavno je podijelila sliku koja prikazuje nevjerojatnu sposobnost filtracije školjki. U eksperimentu, jedan rezervoar bio je napunjen mutnom jezerskom vodom bogatom muljem i algama, dok je u drugi dodano 15 školjki. Rezultati su bili impresivni: nakon samo 90 minuta, rezervoar sa školjkama bio je kristalno bistar, dok je drugi ostao zamagljen.

“Nikada ne podcjenjujte moć slatkovodnih školjki,” istaknuli su iz FWS-a na svojim društvenim mrežama. Jedna slatkovodna školjka može filtrirati između 30 i 60 litara vode dnevno, djelujući poput mini usisavača koji poboljšavaju kvalitetu vode uklanjanjem bakterija, algi i zagađivača.

Kako školjke osiguravaju ekosustav

Kada slatkovodne školjke nestanu iz određenog staništa, kvaliteta vode dramatično opada, što može izazvati velike promjene u ekosustavu. Njihova skromna pojava skriva fascinantnu biologiju. Svaka vrsta školjki ima životni ciklus usko vezan uz specifične domaćine, obično ribe, ali i crve, insekte, puževe ili čak salamandere. Ove školjke koriste domaćine za razvoj svojih parazitskih larvi.

  • Većina školjki ne može se micati, no razvile su posebne načine da privuku domaćine.
  • Oko 100 godina starosti su mnoge vrste, pa je moguće da su neke od njih prisutne na dnu jezera još od “Vrištećih dvadesetih” ili doba Prohibicije.

Ugroženost i prijetnje

Nažalost, unatoč svojoj izdržljivosti, slatkovodne školjke su suočene s ozbiljnim prijetnjama u mnogim dijelovima SAD-a. Prema FWS-u, u posljednjim godinama, populacije školjki doživjele su masovne smrti u državama poput Michigana, Minnesote, Sjeverne Karoline, Ohija, Oregona, Virdžinije, Washingtona i Wisconsina. Iako se smatra da su zagađenje i kontaminanti okolice glavni uzroci ovih smrtnih slučajeva, mnogi slučajevi ne pokazuju jasne probleme uzrokovane zagađenjem.

Jedna od teorija sugerira da bi nepoznati virus mogao biti krivac. Istraživanje iz 2020. godine otkrilo je virus iz podfamilije Densovirinae, koji je bio prisutniji u oboljelim školjkama nego u zdravima, što ukazuje da bi mogao igrati ulogu u smrtnim slučajevima. Međutim, očekuje se da postoje i mnoge druge prijetnje koje uključuju različite zagađivače i patogene.

Zaključak: Vrijeme je za akciju

“Ako izgubimo školjke, rijeke, jezera i sve što zavisi od njih nikada više neće biti iste,” rekao je Tony Goldberg, autor spomenutog istraživanja i profesor patobioloških znanosti na Sveučilištu Wisconsin–Madison. “One su temeljne vrste za slatkovodne ekosustave.” Očuvanje ovih prekrasnih stvorenja od ključne je važnosti za budućnost naših vodenih resursa i cjelokupnog ekosustava.

Stoga, informirajte se, educirajte druge i poduzmite korake za zaštitu slatkovodnih školjki i njihovih staništa. Njihova očuvanje odredit će budućnost naših rijeka i jezera.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

NASA i Microsoft udružuju snage za stvaranje AI chatbota za pilota Zemlje

Next Post

Svjetski prvi mumificirani mačić sabljozube mačke star 35,000 godina pronađen u permafrostu

Related Posts