Otkriće Najveće Korealne Kolonije u Svetu
U Salomonskim Ostrvima otkrivena je najveća korealna kolonija na svetu, koja se prostire na impresivnih 34 metra širine i 32 metra dužine (112 x 105 stopa). Ova monumentalna struktura je toliko velika da je vidljiva čak i iz svemira, a skrivala se od ljudskih očiju gotovo 300 godina. Korealna kolonija nalazi se na dubini od 12 metara (42 stope), što bi moglo objasniti zašto je tim iz projekta National Geographic “Pristine Seas” prvotno pomislio da se radi o potonulom brodu, jer je mapa sugerisala prisustvo jednog u toj oblasti.
Prvo Otkriće
Kinematograf Manu San Félix i njegov sin Iñigo zaronili su kako bi bolje istražili ono što su videli i bili su zapanjeni kada su shvatili da se zapravo radi o koloniji živih bića. Iako korealne formacije podsećaju na biljke, one su zapravo vrlo žive i blisko su povezane sa meduzama i morskim anemonama. Individualni koraljni polipi se okupljaju u kolonije, a mnoge kolonije zajedno čine koraljni greben. Ova specifična ogromna kolonija smatra se da sadrži gotovo milijardu polipa, što je svrstava među najveće životinjske skupine na svetu.
Koral Pavona Clavus
U ovom bogatom staništu raznolikosti korealnih vrsta, otkriven je koral poznat kao Pavona clavus, poznat i kao koral lopatice, zbog svog izgleda koji podseća na ljudsko rame. Ovaj koral dolazi u nijansama smeđe, žute, crvene, roze i plave boje. Pavona je tvrdi koral, no to ne znači da je otporan. Korealni sistemi su veoma osetljivi na promene u okolini, što smo svedočili poslednjih decenija dok gubimo grebene zbog beljenja.
Kako je Preživela?
Ono što se može pretpostaviti o preživljavanju ovog divovskog korala leži u njegovoj lokaciji, gde je voda hladnija i gde se nalazi obližnja platforma koja mu obezbeđuje sklonište. To što je još uvek živa znači da je izdržala sve što je morski ekosistem pretrpeo u proteklih 300 godina. Uzmimo u obzir da je koral postojala pre nego što je potpisana Deklaracija nezavisnosti, dok je svet svedočio globalnom zagrevanju, prekomernom ribolovu, zagađenju, poljoprivrednom oticaju i zakiseljavanju okeana.
Zaštita Koralnog Ekosistema
Razmislite o tome koliko ste neviđenih događaja iskusili u poslednjih pet godina, pa to pomnožite sa 60 – to je nivo umora s kojim se ovaj koral suočava zbog stanja sveta. I pored svega, on je i dalje živ, a sada kada smo otkrili ovom record-breaking lepotu, važno je da je očuvamo. Do sada je preživeo zahvaljujući zaštiti lokalne zajednice, jer su u vodama Salomonskih Ostrva resursi u vlasništvu lokalnog stanovništva. Međutim, sada je potrebna pomoć na nacionalnom nivou za očuvanje njihove prirodne istorije.
Zajednički Napori za Očuvanje
Svi se nadamo da će ova divovska podvodna gora nastaviti da živi. Očuvali smo delikatne ekosisteme na Zemlji dok se suočavamo s izazovima poput klimatskih promena i ljudskih aktivnosti. Kružimo svaki doprinos, bila to lokalna ili nacionalna podrška, jer očuvanje ovakvih prirodnih čuda nije samo odgovornost jedne zajednice, već nas svih.